Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2016, sygn. 1462-IPPP2.4512.678.2016.1.MAO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP2.4512.678.2016.1.MAO
Czy zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. Wnioskodawca może kontynuować sposób prowadzenia ewidencji i sporządzać rejestr sprzedaży jak dotychczas?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2016 r. (data wpływu 8 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia sposobu ewidencji sprzedaży - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia sposobu ewidencji sprzedaży.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca od 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i składa co miesiąc deklaracje VAT&‑7. Przedmiotem działalności jest transport drogowy towarów (PKD 4941Z), sprzedaż paliw na stacji (PKD 4730Z) oraz sprzedaż detaliczna w sklepie zlokalizowanym na terenie stacji (PKD 4711Z). Sprzedaż w sklepie przy stacji jest w całości ewidencjonowana za pomocą urządzenia fiskalnego. Na potwierdzenie transakcji wydawany jest klientowi paragon fiskalny. W praktyce nie zdarza się, aby klienci żądali wystawiania faktury, ponieważ w sklepie sprzedawane są w zasadzie tylko napoje, art. żywnościowe i papierosy. W rejestrach sprzedaży za okresy sprawozdawcze (miesięczne) Strona ujmuje sprzedaż ze sklepu udokumentowaną miesięcznym raportem fiskalnym. Usługi transportowe są świadczone wyłącznie na rzecz przedsiębiorców i dokumentowane fakturami VAT. Faktury te są ujmowane, każda z osobna, w rejestrze sprzedaży. Sprzedaż paliw na stacji benzynowej wygląda w ten sposób, że klienci podjeżdżają pojazdami pod dystrybutor, sami nalewają paliwo, a następnie idą do budynku stacji, gdzie znajduje się stanowisko kasowe. Na stanowisku kasowym zainstalowane jest urządzenie fiskalne. Każda transakcja jest fiskalizowana. W sytuacji, gdy klient chce otrzymać fakturę oddaje paragon i do paragonu wystawiana jest faktura VAT. Do kopii faktury Wnioskodawca podłącza paragon z drukarki fiskalnej. Ten sposób postępowania jest stosowany zarówno wtedy, gdy klientem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jak też w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Sporządzając miesięczny rejestr sprzedaży VAT Wnioskodawca ujmuje sprzedaż ze stacji paliw udokumentowaną miesięcznym raportem fiskalnym. W rejestrze sprzedaży VAT nie są ujmowane faktury z podpiętymi paragonami fiskalnymi, ponieważ sprzedaż zaewidencjonowana jest już w raporcie fiskalnym. Gdyby faktury te zostały ujęte w rejestrze sprzedaży, zdublowana byłaby miesięczna sprzedaż. Prawidłowość sporządzania rejestru sprzedaży w taki sposób jak przedstawiono powyżej potwierdzają organy podatkowe w swoich interpretacjach (m. in. IBPP4/443-1190/10/AZ z 25 sierpnia 2010 r.). W 2017 r. Spółka chce nadal prowadzić rejestry sprzedaży w sposób przedstawiony powyżej. W przekonaniu Wnioskodawcy zmiana treści art. 109 ust. 3 od 1 stycznia 2017 r. nie spowoduje konieczności zmiany sposobu prowadzenia ewidencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right