Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2016, sygn. IPPP1/4512-676/16-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-676/16-2/KR
W zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu inwestycyjnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu inwestycyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu inwestycyjnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
- Uwagi ogólne
Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Towarzystwo) jest założycielem i organem I...Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Niestandaryzowanego Funduszu Sekurytyzacyjnego (dalej: Fundusz). Fundusz jest funduszem sekurytyzacyjnym działającym w zgodzie z ustawą z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 157 ze zmianami, dalej: Ustawa o Funduszach), którego wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych, m.in. w wierzytelności. Fundusz, z uwagi na charakter prawny (posiadanie odrębnej osobowości prawnej), zobowiązany jest na podstawie Ustawy o Funduszach do posiadania organu zarządzającego, którym jest Towarzystwo. Ponadto, zgodnie z Ustawą o Funduszach, Towarzystwo może powierzyć pomiotom trzecim wykonywanie czynności związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Towarzystwo świadczy obecnie na rzecz Funduszu usługi zarządzania Funduszem, natomiast powierzyło świadczenie usług zarządzania portfelem wierzytelności Funduszu innemu podmiotowi I. sp. z o.o. (dalej: Spółka).