Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2016, sygn. 1462-IPPB4.4511.1087.2016.1.JM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB4.4511.1087.2016.1.JM

Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w lokalu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2016 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w spadku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 25 kwietnia 2016 r. Wnioskodawca notarialnie sprzedał wraz z bratem (udziały 50/50) lokal mieszkalny po zmarłej w dniu 4 lutego 2016 r. mamie. Wnioskodawca wraz z bratem planują pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego w kwocie łącznej 115.000 zł (sto piętnaście tysięcy złotych) przeznaczyć na inne potrzeby mieszkaniowe, to znaczy wydatkować je na zakup (z dopłatą w cenie) innego lokalu mieszkalnego w Warszawie, gdzie mieszka Wnioskodawca. Planowany do zakupu lokal mieszkalny będzie lokalem mieszkalnym kupowanym od dewelopera, na podstawie typowej umowy deweloperskiej z pierwszą wpłatą częściową przy zawarciu umowy deweloperskiej i kolejnymi transzami wpłacanymi na rachunek powierniczy w datach określonych w umowie deweloperskiej, w postępie robót ocenianych przez bank, w którym będzie ww. rachunek powierniczy. Do tej pory były to procedury typowe i standardowe. Znaczna część ceny zakupowanego przez Braci lokalu mieszkalnego w Warszawie będzie finansowana z kredytu bankowego hipotecznego, na który zostanie zawarta umowa kredytowa hipoteczna z bankiem, który zostanie wybrany wkrótce (Wnioskodawca wraz z bratem oczekują na wydanie decyzji kredytowej). Ponieważ inwestycja deweloperska nie jest jeszcze rozpoczęta na placu budowy to jej zakończenie potrwa (jest już ostateczne pozwolenie na budowę dla dewelopera). Zakończenie robót/budowy planowane jest na czwarty kwartał 2018 r. lub pierwszy kwartał 2019 r. Notarialne przeniesienie prawa własności budowanych lokali mieszkalnych na kupujących (w tym na Wnioskodawcę i Jego brata jako współwłaścicieli zakupowanego lokalu mieszkalnego) nastąpi w 2019 r. Podpisanie umowy deweloperskiej oraz faktyczne wydatkowanie łącznej kwoty z dokonanej sprzedaży lokalu mieszkalnego po zmarłej mamie (115.000 zł) nastąpi w bieżącym 2016 r. lub w pierwszej połowie 2017 r. Potem Wnioskodawca wraz z bratem będą wpłacali w transzach, w trybie przewidzianym w umowie deweloperskiej, dodatkowe środki finansowe, do wysokości ceny zakupowanego lokalu mieszkalnego w Warszawie, aż do ostatniej transzy przed przekazaniem przez dewelopera kluczy do lokalu mieszkalnego po podpisaniu aktu notarialnego w 2019 r. przenoszącego prawo własności na Wnioskodawcę oraz Jego brata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00