Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2016, sygn. IPPP1/4512-501/16-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-501/16-2/KC

W zakresie możliwości zastosowania dla usługi zbycia udziałów w Spółce na rzecz Powierzającego na mocy umowy powierniczej zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40a lit. a ustawy, określenia podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyliczania kwoty obrotu w związku z zastosowaniem art. 90 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania dla usługi zbycia udziałów w Spółce na rzecz Powierzającego na mocy umowy powierniczej zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40a lit. a ustawy, określenia podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyliczania kwoty obrotu w związku z zastosowaniem art. 90 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania dla usługi zbycia udziałów w Spółce na rzecz Powierzającego na mocy umowy powierniczej zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40a lit. a ustawy, określenia podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyliczania kwoty obrotu w związku z zastosowaniem art. 90 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako powiernik zawarł w dniu 2 czerwca 2008 r. z osobą fizyczną (dalej: Powierzający) powierniczą umowę nabycia udziałów. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Na mocy tej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do nabycia od osoby trzeciej (dalej: Zbywca) w imieniu własnym, ale na rzecz Powierzającego, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Udziały Spółki będące przedmiotem umowy powierniczej nie stanowią wszystkich udziałów Spółki (nie wyczerpują 100% kapitału zakładowego). Zgodnie z umową powierniczą, przeniesienie udziałów przez Wnioskodawcę na Powierzającego ma nastąpić na pierwsze żądanie Powierzającego, w terminie 14 dni od zgłoszenia takiego żądania, jednak nie później niż do dnia określonego w umowie powierniczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00