Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2016, sygn. IPPP1/4512-652/16-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-652/16-2/MP

Uznanie wywłaszczenia za odszkodowaniem Stacji Paliw za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT,

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2016 r. (data wpływu 16 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wywłaszczenia za odszkodowaniem Stacji Paliw za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wywłaszczenia za odszkodowaniem Stacji Paliw za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Podstawową działalnością gospodarczą jest produkcja i obrót paliwami płynnymi, w tym sprzedaż detaliczna w sieci stacji paliw. Zgodnie z decyzją REGON wydaną przez GUS, przeważającą formą prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa jest wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej (PKD - 1920Z). Sieć stacji paliw w strukturze organizacyjnej Spółki pełni funkcje związane z detaliczną dystrybucją paliw a każda ze stacji jest samodzielnym punktem dystrybucyjnym paliwa. Sieć stacji paliw Spółki składa się ze stacji paliw własnych (stanowiących własność Spółki albo wykorzystywanych na podstawie umowy dzierżawy) i stacji franczyzowych. Stacje paliw działają w oparciu o regulamin funkcjonowania stacji paliw i szereg innych wewnętrznych aktów organizacyjnych regulujących ich sposób działania. W Spółce obowiązuje zasada, iż na wszystkich własnych stacjach paliw nie zatrudnia ona własnych pracowników. Obsługą stacji paliw zajmuje się na podstawie umowy o świadczenie usług zewnętrzny podmiot gospodarczy (ajent), który otrzymuje regulamin funkcjonowania stacji paliw i inne akty organizacyjne. Dana stacja paliw jest w pełni wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej jednostką gospodarczą z własnym numerem ewidencyjnym, posiadającą konkretnie przypisane źródła przychodów i kosztów oraz wyodrębniony inwentarz składników majątkowych (miejsce powstania kosztów i przychodów - MPK oznaczony numerem ewidencyjnym). Posiada kompletne wyposażenie w system komputerowy oraz oprogramowanie. Ostateczne rozliczenie księgowo - podatkowe uzyskanego przez daną stację paliw wyniku finansowego za dany okres rozliczeniowy następuje w siedzibie Spółki, ponieważ stacja paliw nie jest odrębnym od X. podmiotem gospodarczym, tylko, jak wspomniano powyżej, jest jednostką organizacyjną wyodrębnioną w całej strukturze organizacyjnej Spółki. Stacja paliw jest jednostką organizacyjną w pełni samodzielną, doskonale wyposażoną do dalszego samodzielnego funkcjonowania. Ewentualna zmiana właściciela stacji w żaden sposób nie wpływa na jej dalszą użyteczność. Stacja paliw spełnia wszystkie wymogi do uznania jej po wyodrębnieniu ze Spółki za w pełni dostosowany do funkcjonowania na rynku dystrybucji paliw obiekt gospodarczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00