Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2016, sygn. IPPB1/4511-691/16-3/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-691/16-3/RK

1) Czy w sytuacji opisanej we wniosku, przychodem Wnioskodawcy w związku z wniesieniem przez X. do JV aportu w postaci znaku towarowego, będzie wyłącznie nominalna wartość udziałów objętych w JV w zamian za aport przyporządkowana do Wnioskodawcy w stosunku w jakim Wnioskodawca posiada udział w zyskach X., nawet jeżeli wartość ta będzie niższa niż wartość rynkowa znaku towarowego Z.? 2) Czy w związku z likwidacją bądź rozwiązaniem spółki X. otrzymane przez Wnioskodawcę udziały w JV będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późń. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego (aportu) znaku towarowego w zamian za udziały spółki kapitałowej oraz otrzymania udziałów w wyniku likwidacji spółki osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego znaku towarowego w zamian za udziały spółki kapitałowej oraz otrzymania udziałów w wyniku likwidacji spółki osobowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Bartosz B. (zwany dalej Wnioskodawcą) jest wspólnikiem spółki jawnej X Spółka jawna i Wspólnicy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka X posiada kilka restauracji oraz znak towarowy Z. Spółka X oraz jej wspólnicy planują utworzenie joint-venture z innym przedsiębiorcą w postaci spółki kapitałowej (JV). Docelowo wspólnicy spółki X posiadać będą 40% udziałów w JV. W tym celu spółka X przeniesienie wszystkie swoje aktywa do JV. W ramach tej transakcji spółka X planuje wnieść do JV w formie wkładu niepieniężnego (aportu) znak towarowy Z w zamian za 40% udziałów w JV. Znak towarowy zostanie wniesiony do JV za wartość nominalną udziałów, która będzie niższa niż wartość rynkowa znaku towarowego. Pozostałe aktywa spółki X w postaci kilku restauracji prowadzonych przez spółkę (bez znaku towarowego) zostaną sprzedane do JV. Przedmiotem wkładu drugiego przedsiębiorcy do JV będzie gotówka. Na skutek powyższych transakcji, w spółce X pozostaną jedynie środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży aktywów do JV oraz udziały w JV. W dalszej przyszłości, X zostanie zlikwidowana bądź rozwiązana, na skutek czego gotówka oraz udziały, które Spółka X posiada w JV zostaną podzielone między dotychczasowych wspólników spółki X. W konsekwencji, Wnioskodawca stanie się bezpośrednim wspólnikiem w JV wspólnicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00