Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2016, sygn. IPPB4/4511-623/16-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-623/16-2/JK2

Czy Wnioskodawca może w rozliczeniu PIT-37 za 2011 rok skorzystać z ulgi na pasierba (dziecko) i odliczyć od podatku 1112,04 złotych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2016 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 16 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej na pasierba jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej na pasierba.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Żona Wnioskodawcy była i jest na Jego utrzymaniu (nie pracowała i nie pracuje). Wnioskodawca nie rozlicza się z żoną wspólnie, gdyż prowadzi dodatkową działalność gospodarczą i rozlicza się ryczałtem. Oprócz tego Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ogólnych z podstawowej pracy (PIT-37). Ojciec dziecka żony Wnioskodawcy (pasierba) nie był pozbawiony praw rodzicielskich, ale też zupełnie nie interesował się dzieckiem, nie płacił alimentów i nie utrzymywał kontaktów. Żona i pasierb wcześniej posiadali obywatelstwo Ukrainy i mieszkali we Lwowie. Wnioskodawca wcześniej też posiadał obywatelstwo Ukrainy. Wnioskodawca mieszka i pracuje w Polsce. Żona i pasierb przyjechali do Wnioskodawcy, do Polski w 2008 roku i od tamtej pory mieszkają razem. Aby pasierb mógł uzyskać zezwolenie na pobyt w Polsce i zamieszkać w Polsce przy niepracującej matce, Wnioskodawca musiał notarialnie przed Urzędem Wojewódzkim podpisać zobowiązanie, że będzie opiekować się swoim pasierbem oraz, że weźmie go na utrzymanie i będzie wypłacać mu rentę w wysokości 450 złotych miesięcznie. Gdyby nie takie zobowiązanie pasierb nie uzyskałby zezwolenia na pobyt w Polsce. Z zobowiązania tego Wnioskodawca się wywiązywał. Zaczynając od 2009 roku pasierb faktycznie i fizycznie był na utrzymaniu Wnioskodawcy, mieszkał razem z Nim, chodził do szkoły. Od 2009 roku pasierb i żona byli na ubezpieczeniu zdrowotnym Wnioskodawcy. W 2015 roku wszyscy dostali obywatelstwo Polski, przeprowadzili się do innej miejscowości i nadal mieszkają wszyscy razem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00