Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2016, sygn. IPPP1/4512-420/16-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-420/16-2/EK
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych od Domu Maklerskiego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych od Domu Maklerskiego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych od Domu Maklerskiego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem jego działalności jest m.in. wytwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej, chemikaliów i tworzyw sztucznych, w procesie wytwarzania których zużywa on energię elektryczną i gaz ziemny nabywane na Towarowej Giełdzie Energii S.A. za pośrednictwem domu maklerskiego . Dom Maklerski jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce zarejestrowaną jako podatnik czynny na potrzeby podatku od towarów i usług wykonującą czynności w zakresie obrotu towarami giełdowymi. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. 2014, poz. 197 z późn. zm.) Dom Maklerski jako pośrednik w handlu energią/gazem działa w imieniu własnym, ale na rachunek Spółki. Z technicznego punktu widzenia, transakcje przebiegają w ten sposób, że w przypadku złożenia przez Spółkę zlecenia kupna, Dom Maklerski kupuje energię/gaz od TGE we własnym imieniu i następnie odsprzedaje ją Spółce. Natomiast w przypadku złożenia przez Spółkę zlecenia sprzedaży, Dom Maklerski kupuje od niej energię/gaz we własnym imieniu i odprzedaje ją następnie TGE. Z punktu widzenia VAT, transakcje te stanowią oddzielne czynności podlegające opodatkowaniu VAT np. w przypadku zlecenia Domowi Maklerskiemu kupna energii/gazu zakupuje on energię/gaz od TGE (transakcja opodatkowana VAT po stronie TGE jako odpłatna dostawa towarów na rzecz Domu Maklerskiego), a następnie Dom Maklerski sprzedaje ją Spółce (transakcja opodatkowana VAT po stronie Domu Maklerskiego jako odpłatna dostawa towarów na rzecz Spółki). Każda z tych transakcji jest dokumentowana przez sprzedającego fakturą VAT.