Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2016, sygn. IPPP1/4512-366/16-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-366/16-2/MP
Moment postania obowiązku podatkowego oraz kalkulacja proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT z tytułu sprzedaży udziałów;
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2016 r. (data wpływu 9 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz kalkulacji proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, z tytułu sprzedaży Udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz kalkulacji proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, z tytułu sprzedaży Udziałów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe :
Sp. z o.o. spółka komandytowo - akcyjna (dalej: Spółka) jest podmiotem utworzonym i działającym zgodnie z prawem polskim, prowadzącym działalność w zakresie: (i) kupna istniejących / obejmowania udziałów w kapitale zakładowym innych spółek i ich sprzedaży w celach inwestycyjnych oraz (ii) świadczenia usług doradztwa biznesowego i tzw. researchu marketingowego. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
W 2014 r. Spółka objęła w celu inwestycyjnym nowo utworzone udziały w kapitałe zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Udziały), która była tzw. startupem, tj. podmiotem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej (dalej: Podmiot). Udziały posiadane przez Spółkę nie stanowiły 100% udziałów Podmiotu. Objęcie Udziałów stanowiło z perspektywy Spółki inwestycję, tj. objęcie zostało przeprowadzone w celu osiągnięcia korzyści (zysku) w związku ze wzrostem wartości rynkowej Podmiotu i ich realizacji poprzez sprzedaż Udziałów. W okresie pomiędzy objęciem a sprzedażą Udziałów Spółka pełniła funkcje właścicielskie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right