Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.04.2016, sygn. IPPB4/4511-322/16-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-322/16-2/JK

1) Czy przystąpienie do długu, tj. do ww. umowy kredytu zawartej przez J.T., spowoduje, że Wnioskodawczyni:stanie się podatnikiem w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?poprzez wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu, do którego przystąpiła (jako wydatkowanych na własny cel mieszkaniowy), będzie uprawniona do skorzystania z ulgi mieszkaniowej?2) Czy wydatkowanie przez Wnioskodawczynię dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę przedmiotowego kredytu stanowi wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2016 r. (data wpływu 16 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Mama Wnioskodawczyni J. T. w dniu 25 maja 2010 r. nabyła prawo własności nieruchomości lokalowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego, do którego przynależy komórka i garaż. Nieruchomość ma urzędową księgę wieczystą. Mama Wnioskodawczyni, aby uzyskać środki na budowę ww. nieruchomości zaciągnęła na podstawie umowy zawartej w dniu 19 marca 2010 r. z bankiem (mającym siedzibę w Polsce) kredyt. Ww. nieruchomość jest obciążona hipoteką ustanowioną na rzecz ww. banku tytułem zabezpieczenia spłaty wierzytelności wynikających z ww. umowy kredytu. Zgodnie z treścią umowy kredytu, bank udzielił mamie Wnioskodawczyni J. T. kredytu w celu budowy lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego. W dniu 5 września 2014 r. mama Wnioskodawczyni J. T. dokonała darowizny ww. nieruchomości wraz z częściami składowymi i przynależnościami na: rzecz Wnioskodawczyni w udziale wynoszącym 9/10 części prawa własności ww. nieruchomości wraz z prawami związanymi, oraz rzecz brata Wnioskodawczyni, tj. P. T. w udziale wynoszącym 1/10 części prawa własności ww. nieruchomości wraz z prawami związanymi. W roku podatkowym 2016 r. Wnioskodawczyni nosi się z zamiarem sprzedaży Jej udziału wynoszącego 9/10 części prawa własności ww. nieruchomości. Oczywistym przy tym jest, że sprzedaż taka byłaby dokonana przed upływem 5 lat od daty nabycia tej nieruchomości, co rodziłoby skutki, o jakich mowa w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00