Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2016, sygn. IPPB4/4511-173/16-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-173/16-2/IM

Czy opisane w stanie faktycznym wydatki w celu ułatwienia wykonywania czynności życiowych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną są adaptacją i wyposażeniem mieszkania w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2016 r. (data wpływu 15 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej możliwości zastosowania odliczenia od dochodu wydatków częściowo sfinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest 88-letnią niepełnosprawną osobą - posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności tzw. I grupa inwalidztwa. Niepełnosprawność Wnioskodawczyni sprawia, że na co dzień porusza się z wielkim trudem po mieszkaniu przy pomocy chodzika/ wózka inwalidzkiego i od kilku lat nie wychodzi z domu. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje pomocy osób trzecich.

W czerwcu i lipcu 2015 r. miał miejsce remont mieszkania Wnioskodawczyni w bloku wielorodzinnym z 1957 r. Remont ten miał na celu likwidację barier architektonicznych i umożliwienie Wnioskodawczyni swobodnego przemieszczania się po mieszkaniu za pomocą chodzika/ wózka inwalidzkiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00