Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2016, sygn. IPPB1/4511-69/16-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-69/16-2/EC

Czy Powiernik będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytową? (pyt. 1)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 24 stycznia 2016 r. (data wpływu 26 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z osiąganiem dochodu z działalności gospodarczej w spółce komandytowej powstałych po stronie Powiernika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z osiąganiem dochodu z działalności gospodarczej w spółce komandytowej powstałych po stronie Powiernika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która zawarła jako powiernik umowę powiernictwa z inną osobą fizyczną (Zlecającym). Przedmiotem tej umowy jest nabycie przez Powiernika we własnym imieniu ale na rzecz Zlecającego ogółu praw i obowiązków komandytariusza spółki komandytowej (dalej "sp.k." lub "spółka komandytowa"). Nabycie udziałów i ogółu praw i obowiązków w wykonaniu umowy powierniczej już nastąpiło. Ogół praw i obowiązków pomiędzy Wnioskodawcą (Powiernikiem) a Powierzającym reguluje umowa powiernictwa. Z jej treści wynikają zobowiązania Powiernika do objęcia ogółu praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej na rzecz Powierzającego; zobowiązanie powiernika do wniesienia wkładów w wysokości wskazanej przez Powierzającego ze środków przekazanych przez niego na ten cel; zobowiązanie Powiernika do wykonywania ogółu praw i obowiązków komandytariusza zgodnie z poleceniami i dyrektywami Powierzającego; zobowiązanie Powiernika do nieodpłatnego wydania powierzającemu wszystkiego co uzyskał z tytułu członkostwa w spółce; zobowiązanie Powierzającego do pokrycia wszelkich wydatków związanych z wykonywaniem przez Powiernika ogółu praw i obowiązków komandytariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00