Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2016, sygn. IPPP1/4512-45/16-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-45/16-2/AW
obowiązek podatkowy w związku z wpłatą na rachunek powierniczym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2016 r. (data wpływu 18 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla wpłat dokonywanych przez nabywców na rachunek powierniczy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla wpłat dokonywanych przez nabywców na rachunek powierniczy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa (dalej w tekście: E. lub Spółka) jest spółką deweloperską, która realizuje inwestycje polegające na budowie wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W związku z realizacją tego przedsięwzięcia, Spółka zawiera umowy deweloperskie z przyszłymi właścicielami budowanych mieszkań. Zgodnie z umową przyszli nabywcy wpłacają kolejne transze za mieszkania na specjalne indywidualne rachunki, tzw. rachunki powiernicze zamknięte, prowadzone przez bank, utworzone zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: ustawa deweloperska).
Na zamknięty rachunek powierniczy wpływają raty od poszczególnych nabywców ale Spółka nie korzysta z nich ani nie ma prawa dyspozycji pieniędzmi do momentu sprzedaży lokalu i podpisania ostatecznego aktu notarialnego. Zgodnie z umową na prowadzenie rachunku bankowego (zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego), wypłaty z powyższego rachunku będą dokonywane dopiero po przedstawieniu ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży (wypłata środków z rachunku następuje po otrzymaniu przez Bank oryginalnego wypisu z aktu notarialnego lub odpisu poświadczonego przez notariusza za zgodność z oryginałem, aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right