Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2016, sygn. IPPB4/4511-1403/15-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1403/15-2/JK2

Czy równowartość wierzytelności (kwota zwrotu dopłat) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego w formie niepieniężnej (przez przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i budowli) będzie stanowić koszt uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2015 r. (data wpływu 10 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami stanowiącymi odrębne nieruchomości jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej uznania wartości wierzytelności (kwoty zwrotu dopłat) jako koszt nabycia,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wartości wierzytelności (kwoty zwrotu dopłat) jako koszty odpłatnego zbycia.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami stanowiącymi odrębne nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest niemieckim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca dokonywał dopłat na rzecz spółki kapitałowej której jest udziałowcem - niemieckiego rezydenta podatkowego (dalej: Spółka). W 2013 r. Spółka w ramach uregulowania wierzytelności powstałej w wyniku zwrotu dopłaty na rzecz Wnioskodawcy przeniosła na własność prawo użytkowania wieczystego i budynków stanowiących odrębne nieruchomości położonych na terytorium RP. Użytkowanie wieczyste wraz z budynkami stanowiącymi odrębne nieruchomości zostało przez Wnioskodawcę nabyte do majątku wspólnego w roku 2013 r. (Wnioskodawca pozostaje w ustroju małżeńskiej wspólnoty majątkowej na podstawie prawa niemieckiego). Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie handlu nieruchomościami. Nieruchomość ta nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę: wynajmował ją w ramach najmu prywatnego (Wnioskodawca wstąpił w umowę najmu po stronie wynajmującego w związku z ww. nabyciem). Nabywając użytkowanie wieczyste wraz z budynkami stanowiącymi odrębne nieruchomości Wnioskodawca nie planował szybkiego zbycia, nie czynił żadnych nakładów na przedmiotowe nieruchomości. W 2015 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zdecydowali o sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami stanowiącymi odrębne nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00