Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2016, sygn. IPPB2/4511-924/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-924/15-2/AK

Czy Rozliczenia Pieniężne należne Uprawnionym z tytułu realizacji Praw powinny być zakwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych, podlegające opodatkowaniu w momencie realizacji Praw zgodnie z art. 17 ust. 1 b Ustawy o PIT i w związku z tym na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika lub informacyjne w rozumieniu Ustawy o PIT, za wyjątkiem obowiązku wystawienia formularzy PIT-8C?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z organizacją programu motywacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z organizacją programu motywacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką skupiającą się na prowadzeniu działalności na rynku nieruchomości i należącą do międzynarodowej grupy finansowej. Spółka planuje wdrożyć program motywacyjny oparty o instrumenty pochodne (dalej: Program). Programem mają zostać objęte wybrane osoby zatrudnione przez Spółkę (dalej: Uprawnieni). Celem Programu jest zwiększenie wydajności pracy Uprawnionych poprzez system oparty o realizację indywidualnych celów, który może zostać dodatkowo uzależniony od wyników finansowych Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy wdrożenie Programu powinno przełożyć się na realizację długoterminowych celów biznesowych, w tym wzrost rentowności i wartości rynkowej Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00