Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-539/16/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-539/16/MM
Czy w związku z powyżej opisanym objęciem udziałów w SPV w zamian za aport Udziałów Spółki Kapitałowej po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 5 maja 2016 r. (data otrzymania drogą elektroniczną 5 maja 2016 r.), uzupełnionym 12 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów w sytuacji gdy na moment wymiany spółka nabywająca będzie posiadała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały/akcje są nabywane jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2016 r. otrzymano drogą elektroniczną ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów w sytuacji gdy na moment wymiany spółka nabywająca będzie posiadała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały/akcje są nabywane.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 4 lipca 2016 r. Znak: IBPB-2-2/4511-539/16/MM wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 12 lipca 2016 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wnioskodawca planuje nabyć udziały polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: SPV). Wnioskodawca planuje, że SPV następnie nabędzie od osób fizycznych (dalej: Udziałowcy), w tym od Wnioskodawcy, udziały albo akcje (dalej: Udziały) w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Kapitałowa) w ramach transakcji tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nabycie to nastąpi w ten sposób, że Udziały zostaną wniesione przez Udziałowców do SPV w postaci wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego SPV. W zamian za nabyte przez SPV Udziały, SPV wyda Udziałowcom udziały własne o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego Udziałów. W wyniku dokonanej wymiany udziałów kapitał zakładowy SPV zostanie podwyższony o kwotę odpowiadającą wartości rynkowej Udziałów, a wkłady na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną pokryte Udziałami po ich wartości rynkowej. W rezultacie SPV uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej i udziału w jej kapitale zakładowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right