Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-420/16/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-420/16/MMa

Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki B razem z pozostałymi wspólnikami Spółki A w momencie, w którym Spółka B będzie posiadała już bezwzględną większość praw głosu na zgromadzeniu wspólników Spółki A, w opisanym powyżej zdarzeniu, będzie stanowiło dla niego wymianę udziałów i w związku z tym powstanie po jego stronie przychód na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2016 r. (data otrzymania 7 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów w sytuacji gdy na moment wymiany spółka nabywająca będzie posiadała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów w sytuacji gdy na moment wymiany spółka nabywająca będzie posiadała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane.

We wniosku przedstawiono m.in. następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, który posiada 10% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej Spółka A). Spółka A jest polskim rezydentem podatkowym. Udziały Wnioskodawcy nie reprezentują bezwzględnej większości praw głosu na zgromadzeniu wspólników Spółki A. Oprócz Wnioskodawcy, wspólnikami Spółki A będą w dacie realizacji zdarzenia przyszłego inne osoby fizyczne (polscy rezydenci podatkowi) posiadające pakiety udziałów w Spółce A w łącznej wysokości nieprzekraczającej 10% oraz Spółka B, która będzie posiadała ponad 80% udziałów w Spółce A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00