Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-99/16/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-99/16/JG
skutków podatkowych zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym w drodze umowy o dożywocie
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. ) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 stycznia 2016 r. (data otrzymania 20 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym w drodze umowy o dożywocie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym w drodze umowy o dożywocie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jako osoba fizyczna w 2009 r. podarował w formie darowizny nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym i gospodarczym córce. W chwili obecnej Wnioskodawca chciałby zamienić formę tej umowy darowizny na umowę o dożywocie. Jedyna forma zmiany tej umowy to dokonanie darowizny zwrotnej (czyli córka zwraca darowiznę Wnioskodawcy, a następnie Wnioskodawca zawiera z córką i zięciem umowę o dożywotnie utrzymanie).
Umowa dożywocia jest umową wzajemną i odpłatną. Wynika to z analizy unormowania tej umowy w Kodeksie cywilnym w art. 908-916. Istotą umowy dożywocia jest bowiem przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę, który w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy (dożywotnikowi) dożywotnie utrzymanie. Zbywca nabywa w wyniku takiej umowy prawo dożywocia, którego treść określa umowa stron, a w jej braku przepisy art. 908 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right