Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-713/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-713/15/WRz
Czy dotacja dla bezrobotnego opodatkowana jest w przypadku nabycia przez niego składników majątku niezaliczonych do środków trwałych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r, poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku opatrzonym datą 9 października 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 1 grudnia 2015 r.),
o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania dotacji przyznanej osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 grudnia 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania dotacji przyznanej osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W dniu 2 września 2015 r. Wnioskodawczyni podpisała ze Starostą umowę o dofinansowanie działalności gospodarczej. W przedmiotowej umowie na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2012 r poz. 457 ze zm.) Starosta przyznał Wnioskodawczyni jednorazowo środki z Funduszu Pracy w ramach programu regionalnego X, w wysokości 21.000 zł, na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w zakresie usług elektroinstalacyjnych. Zgodnie z warunkami umowy Wnioskodawczyni zarejestrowała pozarolniczą działalność gospodarczą i w dniu 5 października 2015 r. rozpoczęła prowadzenie tej działalności. Z przyznanych środków dokonała zakupu materiałów niezbędnych do remontu lokalu przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, zakupiła narzędzia niezbędne do świadczenia usług elektroinstalacyjnych oraz meble do warsztatu, które zostały przez nią wpisane do ewidencji wyposażenia. Każdy z zakupionych elementów wyposażenia: szafa, stół, stolik pod wiertarkę, fotel obrotowy, nadbudowa warsztatu serwisowego stanowi niezależny, kompletny, zdatny do użytku element o wartości nieprzekraczającej 3.500,00 zł netto. Wszystkie wydatki jakie poniosła z przyznanej jej dotacji zostały przeznaczone na zakup rzeczy niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej i w celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni otrzymała z Urzędu Pracy na piśmie informację, że środki na rozpoczęcie działalności są przyznane zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i są finansowane z Funduszu Pracy oraz korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego na postawie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowana jest na tzw. zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right