Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.736.2016.1.MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.736.2016.1.MS

opodatkowanie dzierżawy znaku towarowego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2016 r. (data wpływu 1 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania przychodu z tytułu dzierżawy znaku towarowego zryczałtowanym podatkiem dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu z tytułu dzierżawy znaku towarowego zryczałtowanym podatkiem dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni będzie posiadać zarejestrowany znak towarowy. Obecnie trwa jeszcze proces rejestracji ww. znaku. Wnioskodawczyni planuje zawrzeć umowę dzierżawy tego prawa ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również jako Spółka). Umowa dzierżawy zostanie zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, dalej jako pwp).

Istotą umowy ma być oddanie Spółce prawa do używania znaku towarowego i prawa do pobierania z tego używania pożytków, w zamian za co Spółka będzie zobowiązana do wypłaty Wnioskodawczyni umownego czynszu. Umowa będzie w sposób charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy kształtowała prawa i obowiązki stron. Zgodnie z umową dzierżawca nie będzie mógł skutecznie występować z roszczeniami z tytułu naruszenia prawa ochronnego, natomiast wydzierżawiający zostanie zobowiązany do powstrzymania się od korzystania ze znaku towarowego będącego przedmiotem umowy w okresie jej trwania. Zawarta umowa nie będzie zawierała również żadnych innych postanowień zwyczajowo przyjętych jako związane z udzieleniem licencji. Czynsz będzie wypłacany Wnioskodawcy w pieniądzach. W związku z powyższym zawarta umowa nie będzie umową licencji, ale będzie kształtowała stosunek dzierżawy. Znak towarowy zarejestrowany przez Wnioskodawczynię nie jest związany z wykonywaniem przez Nią pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż Wnioskodawczyni obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie zamierza również rozpoczynać prowadzenia działalności gospodarczej w związku z zawarciem ww. umowy. Udostępnienie ma charakter prywatny. Przedmiotem dzierżawy pomiędzy stronami jest tylko jeden znak towarowy. Wnioskodawczyni zamierza złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych z tytułu ww. umowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00