Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.599.2016.1.ISL, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.599.2016.1.ISL

Czy po przekształceniu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę komandytową, Wnioskodawca będzie miał prawo (proporcjonalnie do Jego udziału w zysku Spółki komandytowej) zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej aktywów w pełnej wysokości, także od tej części, która w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego ww. Spółki (została przelana na kapitał zapasowy tej Spółki) i z tego względu w ww. Spółce podlegała ograniczeniu wynikającemu z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2016 r. (data wpływu 8 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W przyszłości planowane jest przystąpienie Wnioskodawcy do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Polsce (dalej: Sp. z o.o.) w drodze wniesienia do niej wkładu niepieniężnego (aportu) lub wkładu pieniężnego. W rezultacie Wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Sp. z o.o. i stanie się jej udziałowcem. Ponadto, planowane jest również podwyższenie kapitału zakładowego Sp. z o.o. na mocy uchwały zgromadzenia wspólników ww. Spółki w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej Spółki w drodze wniesienia do niej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci składników majątkowych - przede wszystkim wartości niematerialnych i prawnych (dalej: aktywa). Wspólnik wnoszący ww. aport w postaci aktywów (wspólnikiem tym nie będzie Wnioskodawca) obejmie następnie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Sp. z o.o. Aportowane do Sp. z o.o. aktywa nie stanowią przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i spełniają definicję wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wkład w postaci aktywów zostanie wniesiony do Sp. z o.o. zgodnie z wartością rynkową aktywów, ustaloną na podstawie sporządzonej w tym celu wyceny. Wartość nominalna udziałów Sp. z o.o. wydanych wspólnikowi w zamian za aport aktywów zostanie ustalona w wartości niższej od ich wartości rynkowej, a nadwyżka ceny emisyjnej udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Sp. z o.o. ponad ich wartość nominalną, zostanie przelana do kapitału zapasowego Sp. z o.o., zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, ze zm.). Aktywa będą amortyzowane w Sp. z o.o. Wartość początkowa zostanie ustalona zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym będzie równa ich wartości rynkowej na moment wniesienia aportu do Sp. z o.o. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ww. ustawy, kosztem podatkowym Sp. z o.o. nie będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej aktywów w części, w jakiej nie została ona przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Sp. z o.o. Możliwe jest, że w przyszłości Sp. z o.o. zostanie przekształcona w Spółkę osobową Spółkę komandytową (dalej: Sp. k.). W takim przypadku aktywa będą amortyzowane przez wspólników Sp. k. w wartości początkowej przyjętej przez Sp. z o.o., zgodnie z art. 16g ust. 9 ww. ustawy oraz art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. zasada kontynuacji amortyzacji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00