Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.649.2016.1.KLK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.649.2016.1.KLK
Ustalenia kosztów uzyskania przychodów wspólnika Spółki komandytowej w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2016 r. (data wpływu 2 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 czerwca 2016 r. (data wpływu 13 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów wspólnika Spółki komandytowej w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Sp. z o.o.). Sp. z o.o. otrzyma w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) nieruchomość (dalej jako: przedmiot wkładu lub nieruchomość). W zamian za otrzymany aportem przedmiot wkładu Sp. z o.o. wyda wspólnikom udziały o wartości nominalnej znacznie mniejszej niż wartość rynkowa otrzymanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj. nie cała otrzymana wartość rynkowa wniesionego przedmiotu wkładu zostanie przez Sp. z o.o. przekazana na kapitał zakładowy, nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Nieruchomość zostanie wyceniona oraz wprowadzona do ewidencji środków trwałych Sp. z o.o. według ich wartości rynkowej z dnia wniesienia. Sp. z o.o. może dokonać ulepszenia Nieruchomości w rozumieniu art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.). Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Wnioskodawczyni planuje przystąpić do spółki komandytowej jako komandytariusz (dalej jako Sp. k.). Sp. k. powstanie z przekształcenia Sp. z o.o. Ponieważ Sp. k. powstanie w trybie przekształcenia, w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjmie te same wartości początkowe środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jakie były w ewidencji Sp. z o.o. Przedmiot wkładu będzie stanowił dla Sp. z o.o., a po przekształceniu dla Sp. k., środek trwały. Sp. k. po przekształceniu może dokonać ulepszenia (adaptacji) Nieruchomości w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.). Sp.k. w przyszłości może dokonać odpłatnego zbycia nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right