Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2016, sygn. 1061-IPTPB2.4511.299.2016.1.AKu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB2.4511.299.2016.1.AKu

Czy w wyniku sprzedaży nieruchomości gruntowej wystąpi przychód do opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca na podstawie umowy darowizny z dnia 10 marca 2000 r. nabył własność lokalu mieszkalnego w budynku dwumieszkaniowym oraz udział 1/2 części w nieruchomości, na której znajduje się budynek, w którym wyodrębniono lokale. W Sądzie został złożony zgodny wniosek wszystkich współwłaścicieli o zniesienie współwłasności nieruchomości przez fizyczny podział w ten sposób, że zostanie usunięta odrębność lokali mieszkalnych, a jednocześnie budynek, w którym są one obecnie wyodrębnione, zostanie podzielony na dwa budynki mieszkalne, a wzdłuż linii (ściany) podziału budynku będzie przebiegać również podział nieruchomości gruntowej. W wyniku zniesienia współwłasności Wnioskodawca otrzyma część wydzieloną nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym (tym, który powstanie po podziale budynku, w którym ustanowiono odrębną własność lokali) zgodnie z dokonanym podziałem, to jest zabudowaną działkę gruntu oznaczoną w ewidencji gruntów nr 2508/3 na wyłączną własność, jako odrębną nieruchomość. Wartość wydzielonej części nieruchomości przyznanej na własność Wnioskodawcy jest niższa, aniżeli wartość łącznie udziału we współwłasności nieruchomości oraz wyodrębnionego lokalu. Wnioskodawca w wyniku przeprowadzonego zniesienia współwłasności, nie będzie ani zobowiązanym do dokonania spłaty, ani nie będzie też beneficjentem takiej spłaty, ani nie otrzyma innego przysporzenia swojego majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00