Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.168.2016.2.IŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.168.2016.2.IŻ
Sprzedaż nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2016r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 maja 2016 r. (data wpływu 10 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 maja 2016 r. (data wpływu 10 maja 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).
Nieruchomość składającą się z działek o numerach ewidencyjnych 152/1 i 151, obręb , położoną w przy ulicy , Wnioskodawca nabył w lipcu 2009 r. na podstawie aktu notarialnego darowizny od brata. Łączna powierzchnia nieruchomości to 0,7621 ha. Zgodnie z ewidencją gruntów, nieruchomość to grunty orne klasy RIIIA. Zgodnie z planem miejscowym uchwalonym przez Radę Miasta w dniu 12 marca 2015 r., działki przeznaczone są pod tereny zabudowy usługowej oraz produkcji, składów i magazynów oraz drogę publiczną dojazdową. Ponieważ działki przeznaczone są pod inwestycje przemysłowe, Zainteresowany postanowił wraz z właścicielami sąsiednich nieruchomości podpisać umowę przedwstępną sprzedaży gruntu z inwestorem zainteresowanym zakupem działek oraz realizacją inwestycji magazynowo przemysłowej. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości została zawarta w grudniu 2015 r. i zawiera szereg warunków, jakie muszą się spełnić by doszło do zawarcia finalnej umowy sprzedaży. Jednym z nich jest posiadanie przez właściciela interpretacji podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług. Firma, z którą Wnioskodawca podpisał umowę przedwstępną została Wnioskodawcy przedstawiona przez agencję doradczą działającą w obrocie nieruchomościami. Z agencją tą Zainteresowany ma podpisaną stosowną umowę w przedmiocie pośrednictwa nieruchomości przy sprzedaży. Nieruchomość stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej i na działkach również nie była prowadzona działalność gospodarcza, w tym rolnicza. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca nie występował do gminy o przekształcenie działek i nie składał wniosków o opracowanie lub zmianę planu miejscowego. Zainteresowany nie podejmował działań mających na celu uzbrojenie działek. Wnioskodawca nie prowadził działań marketingowych w celu zwiększenia atrakcyjności nieruchomości to firma doradcza zgłosiła się do Wnioskodawcy z propozycją sprzedaży gruntu inwestorowi magazynowo - produkcyjnemu. Zainteresowany nie ogłaszał się w mediach, Internecie, prasie z zamiarem chęci sprzedaży nieruchomości. Działania związane z planowaną sprzedażą ograniczyły się do współpracy z agencją doradczą. Wnioskodawca wydzierżawił działki osobie fizycznej na cele rolnicze w okresie od września 2009 r. do grudnia 2015 r. i skorzystał ze zwolnienia ustawowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie posiada innych gruntów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right