Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.247.2016.1.KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.247.2016.1.KJ
Koszty uzyskania przychodów z tytułu wykupu lub odpłatnego zbycia przez spółkę komandytową Obligacji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2016 r. (data wpływu 16 marca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2016 r. (data wpływu 7 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu wykupu lub odpłatnego zbycia przez spółkę komandytową Obligacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2016 r. został złożony za pośrednictwem platformy ePUAP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
W dniu 7 kwietnia 2016 r. wpłynęło do tutejszego Organu uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zawierające pełnomocnictwo szczególne oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo i potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (Spółka przejmująca). Planowane jest połączenie Spółki przejmującej przez przejęcie na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.) spółki komandytowej z siedzibą na terytorium RP (dalej: Spółka Przejmowana I) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP (dalej: Spółka Przejmowana II). W wyniku powyższego połączenia dojdzie do przeniesienia na Spółkę przejmującą całego majątku: Spółki Przejmowanej I oraz Spółki Przejmowanej II. Spółka Przejmowana I powstała z przekształcenia spółki komandytowo -akcyjnej (dalej jako: Spółka przekształcana). Spółka Przejmowana I posiada w swoim majątku papiery wartościowe, w tym w szczególności akcje spółek prawa handlowego objęte w zamian za wkład pieniężny wniesiony przez Spółkę przekształcaną (Akcje) oraz obligacje, których emitentem jest spółka akcyjna z siedzibą na terytorium RP (Obligacje), opłacone środkami pieniężnymi. Przy czym, część ceny emisyjnej Akcji oraz ceny za Obligacje została opłacona w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności. Spółka Przejmowana I posiada w swoim majątku ponadto znak towarowy podlegający amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna (WNiP), który został nabyty przez Spółkę przekształcaną od innej spółki osobowej. WNiP została nabyta od spółki osobowej, w wyniku zawarcia umowy sprzedaży WNiP, w której cena została rozliczona poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pieniężnych. Wspólnicy Spółki Przejmowanej I dokonują amortyzacji podatkowej WNiP, przyjmując wysokość wartości początkowej WNiP w takiej samej wysokości jaka była ujawniona w księgach Spółki przekształcanej, zgodnie z zasadą kontynuacji amortyzacji po przekształceniu. Po połączeniu, Spółka przejmująca zostanie przekształcona w spółkę komandytową (dalej: Spółka przekształcona), w której Wnioskodawca będzie posiadał status komandytariusza. Po przekształceniu, Spółka przekształcona może dokonać odpłatnego zbycia WNiP, Akcji oraz Obligacji na rzecz osób trzecich. Jednocześnie, po przekształceniu emitent Obligacji może dokonać ich odpłatnego wykupu. Spółka przekształcona może również w przyszłości dokonać odpłatnego zbycia Akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right