Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.70.2016.1.SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.70.2016.1.SM
nieuznanie dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Turcji za eksport towarów i nieopodatkowania w Polsce przedmiotowej dostawy oraz wykazania transakcji dostawy towarów poza terytorium kraju w deklaracji VAT-7.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2016 r. (data wpływu 3 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Turcji za eksport towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania nabycia towarów od kontrahenta z Francji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz nieuznania dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Turcji za eksport towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym także dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonała zakupu towarów od kontrahenta z Francji zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej we Francji. Przedmiotem opisanej transakcji były sandały z tworzyw sztucznych, tj. podeszwa i cholewka gumowa. Transakcja została udokumentowana fakturą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wnioskodawca dokonał sprzedaży wyżej opisanego towaru na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego - Turcji. Transportu dokonano bezpośrednio z terytorium Francji na terytorium Turcji. Zgłoszenia odprawy w Urzędzie Celnym dokonała w imieniu Wnioskodawcy firma francuska na podstawie wystawionej przez Wnioskodawcę dla kontrahenta tureckiego faktury eksportowej ze stawką 0%. Do zaistniałej transakcji miały zastosowanie reguły Incoterms z grupy E, a mianowicie EXWorks, z tym, że dostawa ma miejsce z zakładu producenta, nie z zakładu Wnioskodawcy. Za organizację transportu był odpowiedzialny kontrahent turecki i to on ponosi ryzyko transportu towarów z Francji do Turcji. Przy sprzedaży towaru przez kontrahenta francuskiego na rzecz Wnioskodawcy przeniesienie na Wnioskodawcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nastąpiło na terytorium Francji w momencie zapłaty za towar, która została dokonana przed dalszą odsprzedażą. Kontrahent z Turcji nabędzie prawa do rozporządzania zakupionym towarem jak właściciel na terytorium Francji. Dostawa towarów na rzecz Wnioskodawcy odbyła się po uprzednim złożeniu zamówienia przez Wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right