Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.196.2016.1.MAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.196.2016.1.MAP
opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2016 r. (data wpływu 10 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną ze stałym miejscem zamieszkania na terenie Polski. Jest On zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza założyć własną działalność gospodarczą. W ramach powyższej działalności zamierza ulokować na terenie Polski i Niemiec w centrach handlowych (galeriach) symulatory do gier w postaci repliki bolidów F1. Nie będą to automaty hazardowe, nie przewiduje się żadnych wygranych. Z symulatorów będą korzystać wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Symulatory wyposażone będą we wrzutnik monet, do którego klienci (osoby fizyczne), chcący skorzystać z symulatora tj. zagrać w grę, będą wrzucać monety - w walucie PLN - na terenie Polski, w walucie euro - na terenie Niemiec. Po wrzuceniu monety symulator będzie łączył się online z serwerem i gra będzie się uruchamiać oraz zatrzymywać automatycznie. Przyjmowane od klientów środki pieniężne przechowywane będą przez automat w specjalnej kasecie znajdującej się wewnątrz urządzenia. Kasetę można otworzyć po otwarciu automatu wrzutowego. Wnioskodawca będzie dokonywał okresowo otwarcia urządzenia i wyciągał wrzucone monety. Symulatory będą obsługiwane wyłącznie przez klientów - symulator przyjmuje należności wyłącznie w bilonie w systemie bezobsługowym. Nie będzie wydawał reszty, natomiast wartość wrzuconych monet będzie się przekładała na czas, w którym klient będzie mógł skorzystać z symulatora. Symulator będzie wyposażony w licznik, który pozwala wyliczyć w każdym dniu ilość oraz wartość wrzuconych monet. Oprócz tego, każdy symulator wyposażony będzie w system komputerowy połączony z siecią internetową, w którym można, po zalogowaniu, monitorować na bieżąco wartość wrzucanych monet. Do systemu będzie miał dostęp Wnioskodawca oraz przedstawiciel galerii, w której umieszczony jest dany symulator. Wnioskodawca będzie wynajmował od galerii powierzchnie, na której usytuowany będzie symulator. Gotówka wrzucona do automatu to kwota brutto. Na jej podstawie wyliczana będzie kwota netto oraz podatek VAT. Wnioskodawca zamierza w związku z prowadzoną działalnością samodzielnie, bez zatrudniania żadnych pracowników obsługiwać automaty wrzutowe na terenie Polski i Niemiec. Przy czym, sama obsługa z fizycznym przebywaniem Wnioskodawcy na terenie Niemiec będzie trwała kilka dni w miesiącu i będzie polegała na ewentualnej naprawie automatów wrzutowych oraz na pobraniu utargu. Wnioskodawca nie będzie posiadał w Niemczech stałego miejsca prowadzenia działalności, żadnego biura, magazynu. Jedyną siedzibą prowadzonej działalności będzie siedziba na terytorium Polski. To właśnie tu znajduje się centrum interesów życiowych żona, nieruchomość zainteresowanego i tu płaci podatki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right