Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2016, sygn. 1061-IPTPP1.4512.25.2016.1.MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP1.4512.25.2016.1.MW
stawka dla biletów wstępu na wydarzenia poświęcone motoryzacji i zoologii
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2016r. (data wpływu 21 stycznia 2016r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki dla biletów wstępu na wydarzenia poświęcone motoryzacji i zoologii jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2016r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki dla biletów wstępu na wydarzenia poświęcone motoryzacji i zoologii.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
W ramach prowadzonej działalności S.A. zajmują się organizacją różnego rodzaju wydarzeń takich jak targi, konferencje, koncerty, imprezy sportowe, imprezy o charakterze rekreacyjnym lub kulturalnym. Uczestnikami tych wydarzeń są różne podmioty, w tym pasjonaci danego tematu, hobbyści, indywidualni kolekcjonerzy, itp. Uczestnikami wydarzeń są podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prywatne. Co do zasady wstęp i uczestnictwo w danym wydarzeniu możliwy jest po wykupieniu biletu wstępu. Opłaty za wstęp (bilety) ustalane są w jednakowej wysokości, tj. nie są zróżnicowane w zależności od tego, czy uczestnik będzie uczestniczył w niektórych punktach programu, pokazach, prezentacjach i konkursach, czy też nie. Świadczona usługa wstępu to usługa, której podstawową cechą jest przyznanie prawa wstępu na wydarzenie. Możliwość zaś skorzystania z poszczególnych atrakcji wydarzenia pozostaje bez wpływu na cenę świadczenia (biletu). Przedmiotem wniosku są wydarzenia poświęcone motoryzacji - Targi motoryzacyjne i zoologii. Są to imprezy kierowane do szerokiej publiczności, w szczególności kierowane do pasjonatów motoryzacji, zwierząt. Podczas imprezy motoryzacyjnej odwiedzający mogą zobaczyć prezentowane nowości motoryzacyjne. Podczas imprezy zoologicznej odwiedzający mogą zobaczyć wystawy różnorodnych gatunków zwierząt. W ramach wydarzeń poza ekspozycjami i wystawami organizowane są dodatkowe prezentacje i atrakcje dla zwiedzających, np. pokazy motocyklowe, jazda konno, agility psów, itp., konkursy dla dorosłych i dzieci. Wydarzenia te to przede wszystkim możliwość spędzenia wolnego czasu oraz okazja dla odwiedzających na zdobycie cennych i ciekawych informacji oraz szansa na zdobycie nagród podczas wykazania się wiedzą. Targi motoryzacyjne to także edukacja w zakresie ruchu drogowego i techniki. Targi zoologiczne to edukacja w zakresie biologii, jak również możliwość spełnienia dziecięcych zainteresowań. Wydarzenia przyciągają odwiedzających różnymi walorami, w których istotny jest element edukacyjny, informacyjny ale także rozrywkowy. Odwiedzający po zakupieniu biletu wstępu na wydarzenie ma nieograniczony dostęp do ekspozycji i przestrzeni, na której może w dowolny sposób uczestniczyć w pokazach, konkursach i prezentacjach przygotowywanych na poszczególnych stoiskach. Wydarzenia przyciągają odwiedzających poprzez ekspozycję tematyczną. Są organizowane dla możliwie jak najszerszego grona odwiedzających w większej mierze w dni wolne od pracy (sobota/niedziela).