Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.11.2016.3.MWj, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.11.2016.3.MWj
Czy fakturowanie kosztów podróży związanych z realizacją usług jest usługą pomocniczą w rozumieniu ustawy o VAT, a w związku z tym powinna być opodatkowana stawką jak dla usługi bazowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) i w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2015 r (data wpływu 5 stycznia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla zwrotu kosztów podróży ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku ze świadczonymi usługami doradztwa gospodarczego i biznesowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla zwrotu kosztów podróży ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku ze świadczonymi usługami doradztwa gospodarczego i biznesowego.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu) w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa gospodarczego i biznesowego, głównie przy wykorzystywaniu funduszy unijnych i jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wykonywanie usług wymaga częstych wyjazdów z miejsca prowadzenia działalności do innych miast, gdzie znajdują się siedziby bądź oddziały kontrahentów. Obecność Wnioskodawcy jest niezbędna w celu wykonania usługi, w związku z tym Wnioskodawca na przejazdy pociągami, autobusami lub taksówkami każdorazowo bierze od sprzedawcy dokument potwierdzający wykonaną usługę przejazdu (bilet, fakturę, a nawet paragon fiskalny). Zgodnie z umową zawieraną z każdym kontrahentem usługa rozliczana jest w cyklach miesięcznych, a w kwestii rozliczania dodatkowych kosztów stanowi, co następuje: Zleceniobiorcy przysługuje ponadto zwrot wcześniej zaakceptowanych przez Zleceniodawcę i faktycznie poniesionych przez Zleceniobiorcę kosztów podróży, związanych z realizacją niniejszej umowy. Zwrot wyżej wymienionych kosztów dokonywany będzie na podstawie faktur wystawionych przez Zleceniobiorcę oraz okazanych Zleceniodawcy rachunków i potwierdzeń dokumentujących poniesienie wydatków związanych z wykonywaniem zlecenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right