Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2016, sygn. IPTPP2/4512-625/15-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-625/15-2/SM

czynność udzielania nieoprocentowanych pożyczek będzie podlegała opodatkowaniu w związku z uznaniem ich za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) i w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2015 r. (data wpływu 4 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności udzielania pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki za usługę i zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla tych czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności udzielania pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki za usługę i zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla tych czynności oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

..... Sp. z o. o. (dalej: Wnioskodawca) zamierza udzielać pracownikom nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe. W Spółce nie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a Wnioskodawca chce udzielać pożyczek pracownikom wyłącznie ze środków obrotowych z rachunku bieżącego. Wnioskodawca opracował pisemny dokument (dalej Regulamin), w którym określił zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych. Regulamin określa między innymi, którzy pracownicy mogą starać się o pożyczkę sfinansowaną ze środków obrotowych, wysokość pożyczki nie może przekroczyć 3.000 zł, na jaki okres pożyczki mogą być udzielane okres nieprzekraczający 2 lata. Z Regulaminu wynika także, że pracownicy starający się o pożyczkę muszą złożyć w tym celu wniosek na odpowiednio opracowanym formularzu. Regulamin określa procedurę akceptacji tego rodzaju wniosków i sposób zawarcia umowy pożyczki między Wnioskodawcą a pracownikiem (w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez pracownika). Wnioskodawca pragnie przy tym zaznaczyć, że umowy pożyczki zawsze zawierane są w Polsce. Środki pieniężne będące przedmiotem umów pożyczek w momencie zawarcia umów pożyczek znajdują się na terytorium Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00