Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. IPTPB2/4511-694/15-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/4511-694/15-2/JR

Zwolnienia przedmiotowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2015 r. (data wpływu 2 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W lipcu 2015 r. na podstawie umowy darowizny Wnioskodawca otrzymał od rodziców udział w prawie własności nieruchomości (w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość). Wspólnie z pozostałymi jej współwłaścicielami (rodzeństwem) zamierza ją sprzedać przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Udział Wnioskodawcy w prawie własności darowanej nieruchomości wynosi 1/3 i wchodził do Jego majątku odrębnego.

Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim z ustrojem ustawowym (wspólność majątkowa małżeńska).

Uzyskaną z tytułu sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości swoją część przychodu Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na spłatę dwóch kredytów hipotecznych zaciągniętych wspólnie tj. przez Wnioskodawcę i Jego żonę, w celu zakupu dwóch mieszkań, stanowiących odrębną własność, posadowionych na jednym piętrze w budynku wielolokalowym oraz fizycznie i faktycznie ze sobą połączonych. Prawo własności obydwu mieszkań wchodzi do majątku wspólnego małżonków (Wnioskodawcy i Jego żony). Kredyty hipoteczne zostały zaciągnięte wspólnie przez małżonków (tj. za spłatę kredytów małżeństwo jest zobowiązane solidarne). Mieszkania te zostały nabyte i fizycznie połączone w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy, Jego żony i córki. Wnioskodawca zamierza wraz z żoną i córką wprowadzić się do połączonych ze sobą fizycznie mieszkań na początku 2016 r., z uwagi na trwające prace remontowo i wykończeniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00