Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2016, sygn. IPTPB1/4511-692/15-3/MH, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-692/15-3/MH

Płatnik podróże służbowe (Niemcy)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w zw. z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2015 r. (data wpływu 2 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego, niemniej jednak ciążą na Nim obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług opiekuńczych nad osobami w podeszłym wieku, chorymi lub z innych powodów niesamodzielnymi i wymagającymi opieki, zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym m.in. na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Sytuacja Nr 1.

W celu prawidłowego świadczenia usług opieki, Wnioskodawca zatrudnia opiekunów na podstawie umów zlecenia. Zawiera z opiekunami ramowe umowy zlecenia, na podstawie których opiekunowie zobowiązują się do pozostawania w gotowości do wykonywania czynności z zakresu opieki nad wskazanymi przez Wnioskodawcę osobami. W okresie obowiązywania umów ramowych opiekun zobowiązuje się do podjęcia opieki nad wskazanym przez Wnioskodawcę podopiecznym na podstawie pisemnego zlecenia. W pisemnym zleceniu określane jest w szczególności miejsce realizacji zadania, okres realizacji zadania, termin rozpoczęcia realizacji zadania, maksymalna liczba godzin wykonywania czynności opiekuńczych, wynagrodzenie z tytułu wykonywana czynności opiekuńczych oraz osoba podopiecznego. Czynności opieki wykonywane są na rzecz osób starszych lub niepełnosprawnych, z którymi Wnioskodawca lub kontrahent Wnioskodawcy (w takim przypadku Wnioskodawca działa jako podwykonawca usług opieki) mają zawarte umowy o świadczenie usług opieki. Zgodnie z treścią umów, zleceniobiorca zobowiązuje się do pozostawania w gotowości do świadczenia usług opieki w każdym przypadku przerwy w wykonywaniu usług (w czasie pomiędzy poszczególnymi zleceniami). Pozostawanie w gotowości będzie miało miejsce na terytorium RP. Zleceniodawca może zwolnić zleceniobiorcę z pozostawania w gotowości w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00