Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2016, sygn. ILPB2/4511-1-495/16-2/MKI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-495/16-2/MKI

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu dla zbycia nieruchomości nabytej na podstawie umowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2016 r. (data wpływu 11 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu dla zbycia nieruchomości nabytej na podstawie umowy dożywocia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu dla zbycia nieruchomości nabytej na podstawie umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 2014 Wnioskodawczyni nabyła od swoich rodziców drogą umowy dożywocia własność lokalu mieszkalnego (zwanego dalej obecną nieruchomością). W tamtym czasie Wnioskodawczyni była stanu wolnego i nieruchomość ta po ślubie, który nastąpił w 2015 r., stanowi jej majątek osobisty.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia rodziców Wnioskodawczyni chce, żeby zamieszkali w mieszkaniu lepiej odpowiadającym ich potrzebom. W tym celu Zainteresowana zamierza zakupić lokal mieszkalny (zwany dalej nową nieruchomością). Zakupiony lokal wejdzie w skład wspólnego majątku małżeńskiego. Akt notarialny nabycia nowej nieruchomości będzie zawierał klauzulę obciążenia jej prawem dożywocia na rzecz rodziców Zainteresowanej. Jednocześnie będzie zdejmował to prawo z obecnej nieruchomości. Tym samym jej nabywca nie będzie związany świadczeniem dożywocia wobec rodziców Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00