Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2016, sygn. ILPB1/4511-1-376/16-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-376/16-4/AK
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia Przedsiębiorstwa aportem do Spółki Celowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2016 r. (data wpływu 7 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia Przedsiębiorstwa aportem do Spółki Celowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 24 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia Przedsiębiorstwa aportem do Spółki Celowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem w A Sp. j. (dalej: Spółka). Spółka jest podmiotem zajmującym się głównie handlem samochodami. W Spółce zatrudnieni są pracownicy, Spółka posiada należności, zobowiązania, środki pieniężne w gotówce i na rachunkach bankowych, towary handlowe, podpisane umowy z kontrahentami, licencje na programy komputerowe.
Obok Wnioskodawcy, wspólnikiem w Spółce jest jeszcze jedna osoba fizyczna. Każdy ze wspólników rozlicza się samodzielnie z podatku dochodowego, w taki sposób, że każdy Wspólnik rozpoznaje przychody i koszty ich uzyskania generowane przez Spółkę w takiej proporcji, w jakiej partycypuje w zyskach Spółki.
Wnioskodawca w chwili obecnej planuje reorganizację struktury biznesowej, która ma na celu efektywniejsze prowadzenie działalności gospodarczej. Omawiany proces zostanie dokonany poprzez wniesienie w formie aportu do spółki osobowej (dalej: Spółka Celowa) przedsiębiorstwa (dalej: Przedsiębiorstwo). W zamian za aport Wnioskodawca zostanie wspólnikiem Spółki Celowej i nabędzie udziały o wartości równej wartości księgowej wniesionego wkładu niepieniężnego. Przedsiębiorstwo wnoszone aportem będzie obejmować elementy wskazane w art. 55 Kodeksu cywilnego, m.in.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right