Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2016, sygn. ILPP2/4512-1-816/15-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-816/15-4/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 listopada 2015 r. (data wpływu 3 listopada 2015 r.) uzupełnionym pismem z 2 stycznia 2016 r. (data wpływu 5 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki. Wniosek uzupełniono pismem w dniu 5 stycznia 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy i własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

7 grudnia 2011 r. małżonkowie zakupili działkę (grunty orne), którą podzielili na cztery działki nadal grunty orne.

15 października 2013 r. otrzymali zgodę decyzję o warunkach zabudowy na działce nr 1 w zakresie zabudowy zagrodowej. Działka nie zmieniła charakteru, pozostała działką rolną. Na powyższej działce małżonkowie nie dokonali żadnych inwestycji. Plan zagospodarowania przestrzennego dot. ww. działek nie uległ zmianie.

Spółka kupująca działkę oświadczyła, że powyższa nieruchomość utworzy gospodarstwo rolne w myśl przepisów o podatku rolnym oraz, że będzie powyższe gospodarstwo wykorzystywać na cele rolnicze i będzie podatnikiem podatku rolnego z tytułu własności powyższych gruntów.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że pytanie Wnioskodawcy odnosi się do tylko do działki nr 1 po podziale. Działalność gospodarczą Zainteresowany prowadzi jako osoba fizyczna, jest podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności związanej z obrotem nieruchomościami. Celem nabycia działki było zasiedlenie i prowadzenie działalności rolniczej. Według planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość stanowi grunty orne. Nie wydano decyzji o warunkach zabudowy dla pozostałych działek. Nieruchomość nie była udostępniona innym osobom. Zainteresowany zapłacił tylko za akt notarialny, wypisy i wyrysy. Wnioskodawca dokonał podziału zakupionej nieruchomości w celu otrzymania zgody na wybudowanie domu mieszkalnego jednorodzinnego. Pozostałe działki zamierzał przeznaczyć dla dzieci ich działalności rolniczej. Zainteresowany prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą usługi rachunkowo-księgowe. Wcześniej Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży (innych niż wymienione we wniosku) gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00