Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2016, sygn. ITPP1/4512-434/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-434/16/BK
Jaka stawkę podatku VAT należy zastosować do prac termomodernizacyjnych wykonanych w oparciu o odrębną umowę z wykonawcą, w części użytkowej budynku mieszkalnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2016 r., (data wpływu 20 czerwca 2016 r.) uzupełnionym w dniu 30 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla prac termomodernizacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 czerwca 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla prac termomodernizacyjnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2016 r. rozpoczął Pan prace budowlane polegające na wykonaniu termomodernizacji budynku jednej ze Wspólnot celem uzyskania przez nią oszczędności energetycznych. Wspólnota ta sfinansuje powyższe roboty za pomocą kredytowania. W skład budynku Wspólnoty wchodzą lokale mieszkalne o łącznej powierzchni 379,14 m (50,84% powierzchni ogółem, żaden z lokali nie przekracza 150 m) oraz lokale użytkowe o łącznej powierzchni 366,51 m (49,16% powierzchni ogółem) znajdujące się w części parterowej budynku (pod lokalami mieszkalnymi) jedna bryła budynku. Wspólnota otrzymała informacje od audytora, banku kredytującego i banku gospodarstwa krajowego (przyznającego ww. premię), że premia termomodernizacyjna przyznawana jest tylko do części mieszkalnej. Konieczne zatem było zawarcie przez nią dwóch odrębnych umów kredytowych jedna dotycząca sfinansowania inwestycji w części mieszkalnej, a druga w części użytkowej. W oparciu o sporządzony audyt energetyczny Wspólnocie przyznano premię termomodernizacyjną. Wspólnota nie posiada statusu zamawiającego w rozumieniu ustawy prawo zamówień publicznych. Mając na uwadze powyższe, realizując wytyczne banku kredytującego zawarto również dwie odrębne umowy - jedną na wykonanie prac termomodernizacyjnych w części mieszkalnej, a drugą w części usługowej. Na skutek tego wystawi Pan za wykonane prace faktury również z ww. podziałem zgodnie z zawartymi umowami. Zakres wykonywanych prac w części mieszkalnej w szczególności polega na:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right