Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2016, sygn. ITPP1/4512-615/16-2/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-615/16-2/BK

Czy usługa wynajmu domu mieszkalnego, o której mowa we wniosku jest zwolniona od podatku VAT ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2016 r., (data wpływu 30 sierpnia 2016 r.) uzupełnionym w dniu 31 października 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynajmu części budynku mieszkalnego na cele mieszkalne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku części budynku mieszkalnego wynajmu na cele mieszkalne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie gastronomii, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym o stawkach 3% i 8,5%. Ponadto jest Pani płatnikiem VAT. Z majątku prywatnego nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą wybudowała Pani dom mieszkalny, który obecnie wynajmowany jest na podstawie umowy dwóm osobom prywatnym na czas ściśle określony 2 lata z możliwością przedłużenia tej umowy. W umowie zapisano, że przedmiot najmu będzie wykorzystywany przez najemców na noclegi pracownicze, a wiec cel mieszkalny, a nie np. handlowy. Usługi związane z zakwaterowaniem, noclegami pracowników prowadzą najemcy, a nie Pani. To oni podnajmują przedmiot najmu na noclegi pracownicze. W umowie zaznaczono, że dom ma charakter mieszkalny (noclegi pracownicze). Nie świadczy Pani usług najmu dla pracowników, robią to najemcy. Poza czynszem płaconym Pani przez najemców, żadnych innych dochodów z przedmiotowego domu Pani nie ma. Złożyła Pani w urzędzie skarbowym zawiadomienie o wyborze w formie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dokumentację prowadzi Pani osobiście.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00