Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2016, sygn. 0461.ITPP3.4512.684.2016.2.APR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461.ITPP3.4512.684.2016.2.APR
Uznanie Wnioskodawcy za podatnika z tytułu przekazania działek w ramach kompensaty i z tytułu sprzedaży kolejnych działek w przyszłości oraz brak opodatkowania ww. transakcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2016 r. (data wpływu 28 października 2016 r.), uzupełnionym w dniach 30 listopada i 5 grudnia 2016 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu przekazania działek w ramach kompensaty i z tytułu sprzedaży kolejnych działek w przyszłości oraz braku opodatkowania ww. transakcji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 października 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 30 listopada i 5 grudnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu przekazania działek w ramach kompensaty i z tytułu sprzedaży kolejnych działek w przyszłości oraz braku opodatkowania ww. transakcji.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest rolnikiem posiadającym 13 ha gospodarstwa rolnego gruntów ornych i łąk. W roku 2000 kupił działkę rolną w miejscowości B. w gm. U., w celu stworzenia usług agroturystycznych. Jednak z uwagi na brak zdolności kredytowej nie otrzymał wsparcia finansowego ze strony banków, potrzebnego do realizacji tego planu. Niska klasa bonitacyjna nabytego gruntu kl. IV i V oraz podłoże piaszczysto-żwirowe powodowały niską opłacalną produkcji rolnej. Przez 10 lat grunt rolny leżał odłogiem. W 2010 r. Wnioskodawca zdecydował się na sprzedaż. Jednak sytuacja na rynku nieruchomości powodowała, że było brak ofert, które mogłyby zwrócić poniesione koszty zakupu tego gruntu. W 2012 r. Wnioskodawca zdecydował się na dokonanie podziału części gruntu na działki budowlane. Przeprowadził wymaganą procedurę, opracował projekt na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Następnie zlecił wykonanie robót budowlanych przedsiębiorstwu specjalistycznemu. Z uwagi na brak środków finansowych na ten cel, w umowie z wykonawcą Wnioskodawca uzgodnił, że kompensatą za wykonane prace będzie część terenu jako działki nieuzbrojone, które w ramach kompensaty przekaże na rzecz wykonawcy (przedsiębiorstwa).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right