Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. ITPP1/4512-284/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-284/16/BK
Usługi świadczone przez psychologa, polegające na badaniach psychologicznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2016 r., (data wpływu 26 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie usług świadczonych przez psychologa, polegających na badaniach psychologicznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie usług świadczonych przez psychologa, polegających na badaniach psychologicznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan jako psycholog:
- Psychologiczną Pracownię Badań Kierowców,
- Gabinet Psychologiczny.
Od dnia 1 lutego 2016 r. prowadzi Pan zakład M-M. związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Z ww. dniem stał się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.
Badania psychologiczne stanowią integralną cześć badań profilaktycznych (medycznych), na które składają się także badania przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy. Świadczone usługi medyczne wykonywane są odpłatnie i wykonywane są na koszt pracodawcy art. 229 par. 6 Kodeksu pracy. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązki w zakresie zdrowotnej działalności profilaktycznej. Z działalnością tą łączy się konieczność przeprowadzania wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich i osób przyjmowanych do pracy. W związku z tym, że głównym celem badania psychologicznego nie jest wydanie orzeczenia dla możliwości wykonywania określonego zawodu, a ochrona zdrowia pracowników, badania wykonywane przez Pana są częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Badania służące ocenie zdrowia pracujących pozwalają na zapobieganie niekorzystnym zmianom w stanie zdrowia, a służba medycyny pracy jest właściwą do realizowania zadań m.in. z zakresu wykonywania badań (wstępnych, okresowych i kontrolnych) przewidzianych przez Kodeks pracy. Jest to kompleks różnorakich badań w tym psychologicznych. W sytuacji gdy badania odnoszą się do danego stanowiska pracy są niezbędne. Badania psychologiczne kierowców też stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, a tym samym realizują one cele profilaktyki zdrowotnej, dlatego też mieszczą się w pojęciu usług w zakresie opieki medycznej, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawy o VAT. W związku z powyższym wykonywanie przez Pana badań psychologicznych (wstępne, okresowe i kontrolne) kierowców wykonujących transport drogowy, kierujących pojazdami służbowymi lub prywatnym w celach służbowych, operatorów sprzętu ciężkiego, wózka jezdniowego, suwnicy, instruktorów, egzaminatorów nauki jazdy, kierowców pojazdów uprzywilejowanych powinny być zwolnione od podatku VAT, gdyż są realizowaniem celu, jakim jest ochrona zdrowia pracowników i stanowią one część profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Są one elementem badań z zakresu medycyny pracy, tym samym realizują one cele profilaktyki zdrowotnej przytoczonej ustawy o VAT. Usługi w zakresie badań psychologicznych jako część profilaktyki opieki zdrowotnej są ochroną, utrzymaniem zdrowia pracowników oraz umożliwiają wykrywanie chorób bądź kontrolowanie stanu zdrowia pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right