Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2016, sygn. ITPP3/4512-269/16/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-269/16/AP
Brak opodatkowania sprzedaży gruntu niezabudowanego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2016 r. (data wpływu 24 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży gruntu niezabudowanego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W styczniu 1993 r. wspólnie z mężem i jego bratem nabyła Pani na współwłasność po &½ niewydzielonej części nieruchomości, którą stanowiła niezabudowana działka o powierzchni 1,8960 ha (18960 m2), położona zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na terenach przeznaczonych pod zabudowę. Nabycia dokonała Pani do majątku osobistego objętego majątkową wspólnością małżeńską, która nigdy nie była i nie jest w żaden sposób ograniczona lub zniesiona. Nabycia dokonała Pani z zamiarem budowy wspólnie z mężem i jego bratem budynku usługowego (motel). Tego zamiaru nie udało się nigdy zrealizować. Grunt od daty nabycia do chwili obecnej, czyli przez 23 lata pozostał niezabudowany. Nigdy nie stanowił składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą i nigdy nie był przez Panią do takiej działalności wykorzystywany. W miesiącu październiku 2015 r. pierwszy raz rozpoczęła Pani działalność gospodarczą otwierając kwiaciarnię i w związku z tym od października 2015 r. jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Nigdy nie zajmowała się Pani profesjonalnym obrotem nieruchomościami. Nieruchomość gruntowa, której dotyczy niniejszy wniosek nigdy w żaden sposób nie była także związana z działalnością gospodarczą męża, jego brata ani też z Pani działalnością. W bieżącym roku skontaktował się z Panią przedstawiciel spółki z o.o. z propozycją zakupu części nieruchomości. Podkreśliła Pani, że nie było to skutkiem jakichkolwiek działań z Pani strony zmierzających do sprzedaży nieruchomości, bowiem działań takich w ogóle Pani nie podejmowała. W dniu 21 kwietnia 2016 r. zawarła Pani wspólnie z mężem i jego bratem umowę przedwstępną sprzedaży z przyszłym nabywcą gruntu, w której to umowie zobowiązano się do sprzedaży nabywcy działki o powierzchni ok. 8000 m2 wydzielonej z posiadanego gruntu z przeznaczeniem pod zabudowę. Do wykonania podziału nieruchomości własnym staraniem i na własny koszt zobowiązał się nabywca.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right