Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2016, sygn. ITPB1/4511-505/16/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-505/16/MR
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w programie działającym na zasadzie revenue sharing.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2016 r. (data wpływu 10 czerwca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 1 sierpnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w programie działającym na zasadzie revenue share:
- w części dotyczącej momentu uzyskania przychodu oraz rodzaju dokumentu stanowiącego podstawę do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychodów z udziału w zysku platformy MAP jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w programie działającym na zasadzie revenue share.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę na &¼ etatu. W roku 2014 Wnioskodawca rozpoczął współpracę z M. A. P. (w skrócie: MAP) jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w ramach programu działającego na zasadzie revenue share. W roku 2015 Wnioskodawca rozpoczął współpracę z niemiecką firmą, z której Wnioskodawca otrzymuje prowizję z tytułu sprzedaży z linka polecającego produkty z niej udostępniane. Reklamę produktów Wnioskodawca umieszcza na platformie MAP i tą drogą pozyskuje klientów. Początkowo współpraca ta była przez Wnioskodawcę traktowana jako dodatkowe źródło przychodów i prowadzona w sposób sporadyczny, nie zorganizowany. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej przychody i koszty uzyskania Wnioskodawca rozliczał na podstawie źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poznając możliwości zarobkowania w tym modelu i wykorzystania programu partnerskiego oferowanego przez MAP oraz wielu innych programów partnerskich Wnioskodawca z dniem 1 czerwca 2016 roku założył działalność gospodarczą w ramach której będzie rozliczał przychody z MAP, który działa na zasadzie programu revenue share i D. oraz innych programów partnerskich z tytułu uzyskiwanych prowizji za sprzedaż produktów. Działalność Wnioskodawcy przybrałaby charakter działalności prowadzonej w sposób ciągły i zorganizowany w celu zarobkowym. Dlatego też z dniem 1 czerwca 2016 roku Wnioskodawca otworzył działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są wg klasyfikacji PKD: 47.91.Z; 47.99.Z; 73.11.Z; 73.12.C; 85.59.B. Działalność gospodarczą Wnioskodawca będzie prowadził na terenie Polski i nie zamierza poza granicami Polski w innym kraju otwierać zakładu swojej firmy. Przy rejestracji działalności Wnioskodawca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19%, a dla celów podatku VAT Wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT i podatnik VATUE.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right