Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2016, sygn. ITPP3/4512-256/16/PB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-256/16/PB
Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości zabudowanej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 16 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe,
- zastosowania zwolnienia dostawy nieruchomości zabudowanej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej oraz zastosowania zwolnienia dostawy nieruchomości zabudowanej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 24 marca 2000 r. wspólnie z mężem nabyła Pani do majątku wspólnego w drodze przetargu, od urzędu gminy, działkę budowlaną w miejscowości nadmorskiej. W okresie od daty nabycia gruntu do 2001 r. na ww. działce wraz z mężem wybudowała Pani dom letniskowy, który przekazany został do użytku w 2001 r. W okresie, w którym dokonano nabycia gruntu i wytworzenia nieruchomości nie była Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadziła działalności gospodarczej, a w konsekwencji nieruchomość nie była składnikiem rzeczowego majątku trwałego związanego z działalnością gospodarczą, nie była objęta ewidencją środków trwałych, nie dokonywała Pani odpisów amortyzacyjnych od jej wartości odpisów, nie ujmowała w kosztach wydatków związanych z nabyciem, wytworzeniem, a w okresie późniejszym także związanych z remontami nieruchomości. Nie dokonywała Pani odliczeń naliczonego podatku od towarów i usług od wydatków związanych z jej nabyciem, wytworzeniem i remontami, a prawo do takich odliczeń Pani nie przysługiwało. Ani Pani, ani mąż nie korzystali z jakichkolwiek innych odliczeń lub ulg podatkowych w związku z nabyciem i wytworzeniem nieruchomości. W dniu 14 października 2015 r. czyli po 15 latach, sprzedała Pani wraz z mężem nieruchomość osobie fizycznej. Małżeńska wspólność majątkowa nie była przez cały ten okres i nie jest w żaden sposób ograniczona lub zniesiona. Do dnia sprzedaży nie prowadziła Pani żadnej działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right