Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2016, sygn. ITPB2/4511-165/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-165/16/BK

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w 2015 r. wydatki przez nią poniesione na cele lecznicze i rehabilitacyjne, tj. zabieg - naprawa uszkodzonej łąkotki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2016 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 10 lutego 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 kwietnia 2016 r. (wpływ do organu 21 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 21 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W lipcu 2015 r. Wnioskodawczyni zgłosiła się do lekarza rodzinnego z bolesną dolegliwością kolana prawego. Lekarz skierował Wnioskodawczynię na prześwietlenie kolana. Zdjęcie RTG nic nie wykazało, a bolesna dolegliwość dalej była. Następnie otrzymała skierowanie do specjalisty ortopedy. Rejestrując się w miesiącu lipcu w Szpitalu Specjalistycznym na wizytę do ortopedy otrzymała termin wizyty 1 kwietnia 2016 r. W międzyczasie Wnioskodawczyni była na prywatnej wizycie u lekarza ortopedy dostała skierowanie na wykonanie badania rezonansem. Za wykonanie badania Wnioskodawczyni zapłaciła. Z opisu badania radiologicznego wynikało pęknięcie łąkotki w prawym kolanie. W październiku 2015 r. Wnioskodawczyni wykupiła 14-dniowy turnus rehabilitacyjny w Powiatowym Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w celu poprawy samopoczucia spowodowanego pękniętą łąkotką w kolanie prawym. Ponieważ po turnusie rehabilitacyjnym nie osiągnęła oczekiwanej poprawy szukała dalszej pomocy lekarskiej, gdyż chodzenie z obolałą i opuchniętą nogą było dla Niej utrapieniem. Dalsze Jej postępowanie to prywatna wizyta w R. P., podczas której dowiedziała się, że aby zrehabilitować kolano w nodze prawej konieczny jest zabieg naprawy łąkotki. Zabieg wykonano w dniu 5 listopada 2015 r. Odpłatność za zabieg w 100% Wnioskodawczyni pokryła z własnych środków. Po wykonanym zabiegu Wnioskodawczyni odbyła rehabilitację w R. P., jak również wg instruktażu rehabilitantów w domu. Rehabilitacja pozwoliła osiągnąć sprawność w kolanie nogi prawej. Wnioskodawczyni dołożyła wszelkich starań, aby zabieg uszkodzonej łąkotki wykonany został w publicznej placówce służby zdrowia. Niestety czas od lipca 2015 r. do kwietnia 2016 r. był zbyt odległy, aby można oczekiwać w bólu i dyskomforcie na pierwszą wizytę u ortopedy w publicznej placówce służby zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00