Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2016, sygn. ITPB2/4511-162/16/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-162/16/RS

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 i 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 27 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, będzie uprawniał do skorzystania ze zwolnienia zawartego w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nabycia na własne cele mieszkaniowe nieruchomości znajdującej się na terenie Republiki Federalnej Niemiec w opisanych okolicznościach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 5 lutego 2016 r. (data wpływu 9 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 18 sierpnia 2011 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w drodze umowy sprzedaży do majątku wspólnego małżeńskiego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Małżonkowie zamierzają do końca 2016 r. dokonać odpłatnego zbycia ww. prawa do lokalu na podstawie umowy sprzedaży. Następnie chcą nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie ww. prawa do lokalu nabyć nieruchomość, będącą budynkiem mieszkalnym z gruntem związanym z tym budynkiem, położoną na terenie Republiki Federalnej Niemiec z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe. Małżonkowie mają zamiar zamieszkać w nabytej na terenie Niemiec nieruchomości. Nieruchomość ta nie będzie przeznaczona na potrzeby wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności nie będzie ona odpłatnie wynajmowana. Na nabycie tej nieruchomości małżonkowie zamierzają przeznaczyć środki uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia ww. prawa do lokalu. Do nabycia nieruchomości w Niemczech oraz zbycia ww. prawa do lokalu jeszcze nie doszło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00