Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. ITPB4/4511-59/16/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-59/16/KK
Czy w wyniku połączenia przez przejęcie Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą, powstanie u Wnioskodawcy dochód do opodatkowania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18 stycznia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transgranicznego połączenia spółek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transgranicznego połączenia spółek.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej też jako Udziałowiec) jest osobą fizyczną posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca jest udziałowcem cypryjskiej spółki zorganizowanej w formie odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Spółka cypryjska lub Spółka przejmowana). Spółka cypryjska jest rezydentem podatkowym na Cyprze. Jednocześnie Wnioskodawca jest Udziałowcem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca postanowił ze względów operacyjnych i finansowych ograniczyć ilość podmiotów, za pomocą których prowadzi swoje inwestycje. Dlatego też postanowił, że polska spółka (Spółka przejmująca) przejmie Spółkę cypryjską. Połączenie nastąpi przez przejęcie (inkorporację) przez Spółkę przejmującą Spółki przejmowanej. W związku z połączeniem dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki przejmowanej, natomiast Udziałowiec Spółki przejmowanej w wyniku połączenia otrzyma udziały w Spółce przejmującej. Udziałowiec Spółki przejmowanej nie otrzyma dopłat w gotówce. Na skutek połączenia dojdzie do przeniesienia całego majątku Spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą. Kwoty zgromadzone na kapitałach własnych Spółki przejmowanej (odpowiadające wartości kapitału zakładowego, zapasowego, rezerwowego oraz bieżących zysków) znajdą odzwierciedlenie w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej. Nominalna wartość udziałów Spółki przejmującej otrzymanych przez wspólnika Spółki przejmowanej będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy Spółki przejmującej. Na chwilę obecną w bilansie Spółki przejmowanej, w pozycji bilansu: kapitał zapasowy widnieją kwoty przekazane na ten kapitał w ciągu kilku ubiegłych lat z wypracowanego przez Spółkę przejmowaną zysku z ubiegłych lat. Po przeprowadzeniu operacji połączenia obu spółek może dojść do przekształcenia Spółki przejmującej w spółkę osobową, tj. spółkę komandytową lub spółkę jawną lub spółkę partnerską (Spółka Osobowa).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right