Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2016, sygn. ITPP1/4512-159/16/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-159/16/KM

Czy moment wydania kluczy do lokalu mieszkalnego przyszłemu nabywcy, aby mógł go wykańczać i urządzać rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług jako dostawa towaru?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu 8 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy lokali mieszkalnych.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo Budowlane Spółka z o.o. realizuje inwestycje deweloperskie, polegające na budowie lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym, mieszkaniowym. Spółka posiada otwarty rachunek powierniczy, na który przyszli nabywcy lokali mieszkalnych dokonują wpłat zgodnie z harmonogramem, podanym w umowie przedwstępnej, zawartej w formie aktu notarialnego. Wpłaty na otwarty rachunek powierniczy nie rodzą obowiązku w podatku VAT, dopiero wypłata z rachunku powierniczego na rachunek bieżący Spółki powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Wystawiana jest wtedy faktura VAT i naliczony zostaje podatek należny. Obowiązek podatkowy powstaje więc w dwóch przypadkach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00