Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2016, sygn. ITPP2/4512-1207/15/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-1207/15/EB
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 31 grudnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 29 marca 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 marca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Zasadniczym przedmiotem działalności gospodarczej jest sprzedaż samochodów nowych i używanych. Do napędu pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności Spółka nabywała paliwa od firmy S., obecnie od autoryzowanego partnera firmy S. firmy F., prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży paliw i produktów pochodnych. Na podstawie umowy Spółka dokonuje zakupu wskazanych towarów z wykorzystaniem tak zwanych kart paliwowych na stacjach paliw firmy S. W szczególności nabywa od firmy F. określone towary i usługi, do których należą: paliwa silnikowe, oleje napędowe, gaz, płyny do spryskiwaczy, oleje silnikowe, inne płyny eksploatacyjne. Karty wykorzystywane przy zakupie towarów i usług wydawane są przez firmę F. Wykorzystywanie kart pozwala na bezgotówkowe nabywanie towarów i usług oraz umożliwia nadzór nad zakupami dokonywanymi przez pracowników i współpracowników z użyciem kart. Towary i usługi nabywane są w celu wykorzystywania ich do czynności opodatkowanych. Karty, które są Spółce udostępniane, umożliwiają nabywanie tylko określonych rodzajów towarów i usług. Zwykle decyduje o tym rodzaj udostępnianej karty. Jednocześnie firma F. uprawniona jest, według własnego uznania, do wycofania w każdym czasie uprawnienia do nabywania poszczególnych rodzajów towarów i usług z wykorzystaniem kart. Postanowienia umów zawartych z firmą F. określają również zasady rozliczeń i fakturowania towarów i usług dostarczanych na rzecz Spółki. Z postanowień tych wynika, że płatności z tytułu nabytych towarów i usług Spółka dokonuje wyłącznie na rzecz firmy F., przy czym Sprzedawcy mogą zaprzestać dostaw w przypadku nie regulowania należności za zakupione towary i usługi. Firma F. ma wpływ na rodzaj, ilość oraz cenę nabywanych towarów, ma prawo do zawierania, rozwiązania i zmiany warunków umowy. Ocena ryzyka oraz decyzja o zablokowaniu kart lub nałożeniu opłat z tytułu podjęcia ryzyka leżą wyłącznie w gestii firmy F. Spółka ponosi opłaty manipulacyjne związane z rozliczeniem. Zakupy związane są wyłącznie z pojazdami, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right