Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2016, sygn. ITPB4/4511-718/15-3/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-718/15-3/AS

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2015 r. (data wpływu 23 grudnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Wniosek został uzupełniony w dniu 28 grudnia 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W styczniu 2013 r. Wnioskodawca nabył prawo własności do nieruchomości. Wnioskodawca jest 68-letnim emerytem, pobiera emeryturę w wysokości 888 zł 18 gr netto miesięcznie. Wnioskodawca jest samotny i bardzo schorowany, choruje na POPCh, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, reumatoidalne zapalenie stawów, przepuklinę lędźwiową kręgosłupa na odcinku L4-L5, choroby układu krążenia. W związku z tym samodzielna egzystencja jest w przypadku Wnioskodawcy trudna. Dochodzące do tego problemy z poruszaniem się zmniejszają samodzielne czynności życiowe Wnioskodawcy. Wnioskodawca szukając różnych możliwości poprawienia swojej egzystencji dowiedział się o istnieniu umowy dożywocia. Stosownie do art. 908 i następnych Kodeksu Cywilnego może przekazać mieszkanie osobie trzeciej w drodze umowy dożywocia, tj. w zamian za dożywotnie utrzymanie i opiekę. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach Wnioskodawca znalazł odpowiednią osobę, która byłaby skłonna zająć się Wnioskodawcą i jego utrzymaniem w zamian za przepisanie mieszkania. Osoba z którą Wnioskodawca chciałby zawrzeć umowę dożywocia i przekazać mieszkanie jest osobą trzecią, czyli obcą. Osoba ta nie jest osobą zamożną, dlatego też wyrażenie przez nią zgody byłoby na zasadzie umowy o dożywocie. Mieszkanie to byłoby przepisane przed upływem 5 lat od czasu zakupu i w świetle prawa podatkowego dopiero w 2019 roku zbycie mieszkania byłoby wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00