Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2016, sygn. ITPB1/4511-1121/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1121/15/MR
1. Czy prowadzona działalność, polegająca na sprzedaży wirtualnych postaci i przedmiotów (PKWiU 47.00.89) sprzedaż detaliczna towarów niekonsumpcyjnych, nieżywnościowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych będzie działalnością handlową czy usługową, opodatkowaną stawką ryczałtu 8,5 % czy 3%?
2. Jaka stawka podatku (ryczałtu ewidencjonowanego) obowiązuje przy samodzielnym wytworzeniu wirtualnych przedmiotów z gier, która zakwalifikowana jest jako pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 62.09.2)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2015 r. (data wpływu 20 listopada 2015 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 3 lipca 2015 roku, zarejestrowaną pod symbolem PKD 47.91.Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Rozlicza się na podstawie ewidencji przychodów (ryczałt ewidencjonowany). Nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT w Polsce ani w UE. Przedmiotem działalności jest sprzedaż wirtualnych przedmiotów (atrybutów postaci w internetowych grach sieciowych), które ułatwiają zabawę w grze. Sprzedaż odbywa się poprzez portale internetowe. Odbiorcami są osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej. Po zakupie towaru następuje zapłata za przedmiot na firmowy rachunek bankowy lub przez kanały internetowe, z których pieniądze są przesyłane na firmowy rachunek bankowy zgłoszony do US. Przy finalizacji transakcji brak jest fizycznej wysyłki towaru, który jest przekazywany kupującemu w grze (usługa wykonana jest przez internet). Wymienione przedmioty Wnioskodawca zdobywa w grze sam, wykorzystując mechanikę gry (zabijanie potworów z danej gry, handel w grze z innymi graczami) oraz nabywa od innych graczy przez sieć internetową (wirtualnie). Potwierdzeniem zawarcia transakcji nabycia towaru jest jedynie dowód zapłaty w postaci przelewu bankowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right