Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2015, sygn. IPPB3/4510-602/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-602/15-2/DP

Konsekwencje podatkowe umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej celem zwolnienia się z zobowiązań wynikających z pożyczek datio in solutum

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2015 r. (data wpływu 6 lipca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej celem zwolnienia się z zobowiązań wynikających z pożyczek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej celem zwolnienia się z zobowiązań wynikających z pożyczek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka pod firmą G. Sp. z o.o. (Wnioskodawca) została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy KRS. Wspólnikami Spółki są A Sp. z o.o. oraz T. Sp. z o.o. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała P., który został sfinansowany z pożyczek. Pożyczki były udzielane w okresie całym prowadzenia inwestycji. Wysokość wierzytelności przewyższa wartość nabytych lub wybudowanych z pożyczonych środków aktywów, natomiast G. Sp. z o.o. po zakończeniu modernizacji, nie przynosi oczekiwanych przychodów pozwalających na bieżące uiszczanie odsetek oraz kapitału kredytów. Sytuacja ekonomiczna pożyczkobiorcy, cechująca się brakiem wystarczającej płynności finansowej, uniemożliwia spłacenie ciągle narastającego długu. G. Sp. z o.o. oraz "P" Sp. z o.o. planują dokonanie konwersji istniejącego długu na prawa w spółce. W tym zakresie planowane jest zawiązanie spółki komandytowej, jako spółki celowej. Komandytariusz - G Sp. z o.o. wniesie do spółki aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (P.), sfinansowanego z pożyczek o których mowa wyżej. W związku z obowiązkiem zaspokojenia wierzyciela dłużnik planuje zawrzeć z wierzycielami (pożyczkodawcami) umowę przeniesienia praw i obowiązków komandytariusza w spółce w zamian za zwolnienie się z zobowiązania (datio in solutum). G. Sp. z o.o. dokonując ww. przeniesienia czyni to celem całkowitego zwolnienie się z zobowiązań wynikających z pożyczek (kapitału, jak i odsetek). Wysokość zadłużenia będzie większa niż wartość aktywów spółki komandytowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00